Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sanat Elazığ'da doğa yürüyüşünde keşfedilen 2 bin yıllık Roma yolu turizme kazandırılacak

Netafast

CEO
Yönetici
.
Katılım
16 Eyl 2021
Mesajlar
5,356
Tepkime puanı
3
Puanları
38
Elazığ'da doğa yürüyüşünde keşfedilen 2 bin yıllık Roma yolu turizme kazandırılacak

Elazığ'da doğa yürüyüşünde keşfedilen 2 bin yıllık Roma yolu turizme kazandırılacak

Elazığ'ın Ağın ilçesi Balkayası köyünde yaşayan Bünyamin Erdem'in doğa yürüyüşü yaparken keşfettiği ve Roma döneminden kaldığı belirlenen 2 bin yıllık yol turizme kazandırılacak.

W-r8FkXyMUmcb89G76pXgg.jpg

Doğa yürüyüşüne çıkan Bünyamin Erdem, köyden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta Ağın ile Malatya'nın Arapgir ilçesi sınırları arasında, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde sıralı dizilen taşlardan oluşan bir yol olduğunu fark etti.
b1IFj62cf0ONiLr5JGTmpg.jpg

Buranın tarihi bir yol olabileceğini düşünen Erdem, Fırat Üniversitesi (FÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Harput Kalesi Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç ile irtibata geçti.
VgprGQQqTUaG3INPpJFFtw.jpg

Bölgede araştırma yapan Aytaç, bugüne kadar literatürde yer almayan yolun, Roma döneminden kaldığını tespit etti.
19zDEmfmI0Gn1T0q4YjAlA.jpg

Aytaç, koruma altına alınan yolun, turizme kazandırılması için çalışma başlattı.
U3EyIXSZf0CZ2nWBzM4Aqg.jpg

Tarihi yolu keşfeden Erdem, doğayı ve sporu çok sevdiğini, zaman zaman köyün çevresinde gezintiye çıktığını söyledi.
e5UY8lblvkiNVvOkeHqAEg.jpg

Manzarasıyla öne çıkan kırsal bir bölgede gezinti yaparken, yürüdüğü düzgün ve sıra sıra dizili taşlardan oluşan yolun ilgisini çektiğini anlatan Erdem, bunun bir kervan yolu olabileceğini düşündüğünü dile getirdi.
rlVU8-juCUuO7vtrLfgAsg.jpg

Erdem, durumu FÜ'den arkeolog ve sanat tarihçi Prof. Dr. Aytaç ile paylaştığını belirterek, "Hocamızın yaptığı araştırmadan sonra öğrendim ki bu yol tarihi Roma yoluymuş. Burayı ilk fark ettiğim gün yaşadığım heyecanı yeniden yaşadım. Bu yolda herkesin yürümesini ve bu heyecanı tatmasını isterim. Adeta tarihe yolculuk yapıyorsunuz gibi hissediyorsunuz. Herkesi burayı görmeye bekliyorum" dedi.
F2XuFh8SWk6XBzPMmKX-lQ.jpg

Prof. Dr. Aytaç da 3 kilometrelik bölümü bugüne ulaşan yolun yaklaşık 2 bin yıllık olduğunu tespit ettiğini söyledi.
daFKa3baZ0yUEub0mhVxhA.jpg

Yolun Osmanlı döneminde de yoğun kullanıldığını düşündüklerini anlatan Aytaç, "Bölgedeki maden yataklarından maden cevheri taşıyan kervanların geçtiği yol olarak bilinmekte. Bu yolun şimdiye kadar tespit edilememiş olması ilginç. Yolun orijinal kalan kısmının tescil edilmesi için girişimde bulunacağız, yolun bölge turizmine kazandırılması için çaba sarf edeceğiz" diye konuştu.
rAZwo1f8pEu6gE_nFMpS8w.jpg

Taşların dizilimi ve düzgünlüğünün bunun tarihte bölge açısından büyük önem taşıyan, stratejik bir yol olduğunu gösterdiğine işaret eden Aytaç, bu keşfin turizm açısından önem taşıdığını sözlerine ekledi.Okumaya devam et...
 
Üst Alt